Prosty i szybki sposób na poprawę bezpieczeństwa

Ronda odgrywają bardzo istotna rolę w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na efektywność zasadne jest ich stosowanie szczególnie na skrzyżowaniach gdzie dochodzi do wszelkiego rodzaju wymuszeń. Koszt budowy normalnej wielkości ronda jest spory więc warto zastanowić się nad tańszymi jego wersjami, które z powodzeniem stosowane są na zachodzie ale także powoli w Polsce.

Pierwsze mini rondo w Elblągu

„Mini ronda” można stosować na wielu skrzyżowaniach a ich koszt jest niewielki. Proponuję wyznaczenie pierwszego takiego ronda w naszym mieście na skrzyżowaniu ul. Rechniewskiego z ul. Okrzei. „Mini rondo” w wersji angielskiej posiadałoby oznaczenie pionowe na wlotach a także namalowane białą grubowarstwową farbą białe koło na środku.

Zgadzam się, że brak środkowej wyspy może w mniejszym stopniu zniechęcać kierowców do przejazdu przez rondo na wprost ale wszystko będzie zależało od zdyscyplinowania kierujących.

Na skrzyżowaniu ul. Rechniewskiego z ul. Okrzei dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa przejazdu a także do przekraczania prędkości. „Mini rondo” na pewno poprawi czytelność skrzyżowania a także bezpieczeństwo ruchu. 

 

Robert Turlej